Dlaczego prawidłowa wilgotność powietrza w domu jest ważna?

Zdrowie Jan 3, 2019 4243 wyświetlenia

 Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna liczyć od 40 do 60 proc i jest zależna od temperatury. Dla 19-20 stopni będzie wynosiła ok. 55-60%, natomiast dla 21-22 stopni to 40-45%. Zarówno zbyt wysoki jak i niski poziom nawilżenia powietrza jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Kaszel, ból gardła, częste infekcje, problemy skórne czy alergie – na wszystkie te choroby wpływ może mieć powietrze. Jak skutecznie zadbać o jego jakość w naszym otoczeniu?  Pakiet praktycznych informacji zamieszczamy poniżej.

 

Co wpływa na wilgotność powietrza?

Szczególnie teraz w sezonie grzewczym suche powietrze w polskich domach to norma. Odkręcanie grzejników przy jednoczesnym braku wietrzenia pomieszczeń skutkuje spadkiem wilgotności powietrza. Z otwierania okien najczęściej rezygnujemy jesienią i zimą z obawy o wychłodzenie mieszkania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że intensywne wietrzenie przez 5-10 minut dwa lub nawet trzy razy dziennie pomoże utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza i wpływa na nasze zdrowie. Pamiętajmy, że przesuszeniu powietrza sprzyja również klimatyzacja, dlatego w budynkach, w których jest ona wykorzystywana problem zbyt niskiej wilgotności obecny jest nawet przez cały rok.

Sytuacja jest równie problematyczna gdy poziom wilgotności w pomieszczeniach jest zbyt wysoki. Powodów takiego stanu może być kilka – od niewłaściwej hydroizolacji fundamentów budynku, przez nieszczelne rury, po brak izolacji cieplnej. Nadmiar pary wodnej pojawia się również w wyniku codziennych czynności domowych, takich jak pranie, gotowanie, suszenie czy kąpiel. Sygnałem alarmującym o zbyt wysokim poziomie wilgotności w domu jest skraplająca się para wodna na szybach, jak również wyczuwalna wilgoć w pomieszczeniu. Naszą uwagę powinny zwrócić również pojawiające się plamy pleśni, rozwój grzyba i innych patogenów, łuszczenie się farby na ścianach, odklejanie się tapet czy nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Nieprawidłowe nawilżenie powietrza, a skutki zdrowotne.

Organizm broni się przed suchym powietrzem pobierając wodę z błon śluzowych i skóry, a oddychanie suchym powietrzem prowadzi do wysuszenia śluzówek w nosie lub w gardle. Wtedy spadają ich funkcje ochronne, przez co wzrasta ryzyko infekcji. Przesuszenie śluzówki dróg oddechowych sprawia, że pojawiają się takie dolegliwości jak drapanie i bóle gardła, problemy z oddychaniem oraz kaszel. Mogą wystąpić również problemy skórne, które objawiają się swędzeniem, atopią, stanami zapalnymi czy alergiami skórnymi. Suche powietrze jest szkodliwe dla alergików, ponieważ sprawia ono, że unosi się o wiele więcej kurzu i drobnoustrojów, które mogą potęgować reakcje alergiczne. Cierpią również nasze oczy, które stają się przekrwione, pieką i łzawią.

Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi roztoczy, pleśni i grzybów, które nie tylko uczulają, ale również negatywnie wpływają na układ oddechowy. Przebywając w takich pomieszczeniach, w znacznym stopniu wzrasta uczucie dyskomfortu i zmęczenia. Dodatkowo możemy odczuwać wzmożoną duszność oraz wrażenie wszechobecnego chłodu. O wiele częściej pojawiają się także infekcje dróg oddechowych.

 

Jaki nawilżacz powietrza jest nam potrzebny?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń i suchego powietrza jest zakup inteligentnego oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Niekwestionowanym liderem w sprzedaży tego typu urządzeń jest marka Sharp. Filtr nawilżacza usuwa kamień, osad i mikroorganizmy z wody. Stanowi jednocześnie matę ewaporacyjną, oddającą wilgoć do powietrza. Dzięki funkcji nawilżania urządzenie na bieżąco monitoruje temperaturę oraz wilgotność względną powietrza i wypuszcza tyle pary wodnej, aby cały czas utrzymać jego idealny poziom. Wraz ze wzrostem temperatury, urządzenie redukuje wilgotność względną, zapobiegając parności powietrza. Co szczególnie ważne, procesy zarówno oczyszczania, jak i nawilżenia powietrza są zautomatyzowane. Po osiągnięciu optymalnego efektu, urządzenie przełącza się na minimalne obroty lub nawet wchodzi w tryb czuwania.

Źródło: www.sharphome.eu

W naszym autoryzowanym sklepie znajdziecie Państwo największy w Polsce wybór inteligentnych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza Sharp. Ich przewagę technologiczną we wszystkich przedziałach cenowych potwierdzi praktycznie każdy profesjonalny ranking oczyszczaczy powietrza.

UA-KIL80E-W, UA-KIL60E-W, UA-HG60E-LUA-HG50E-LUA-HG40E-L, UA-HG40E-TUA-HD60E-L, UA-HD50E-LUA-HD40E-L, UA-HD40E-T, UA-HG30E-B, UA-PG50E-W, UA-PM50E-B, UA-PF40E-W

Komentarze

Zostaw komentarz

* Wymagane pole

Mało korzyści?

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, materiałami audio, nowościami oraz ofertami specjalnymi. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się teraz, to dzięki dodatkowej wiedz, dokonasz najlepszego możliwego wyboru w przyszłości. 

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczenie usług drogą elektroniczną, na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez MWP EUGENIUSZ ŻOCHOWSKI, ul. ks. Stanisława Andrukiewicza 4/32, 15-204 Białystok. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail.

O nas

Firma MWP (MostWantedProducts) została założona w 2010 roku jako jeden z pierwszych profesjonalnych Dystrybutorów urządzeń kategorii Wellness (oczyszczaczy powietrza ) japońskiej marki SHARP.

Kontakt

Logo Vestfrost

Oficjalny dystrybutor

Logo Coway

Oficjalny dystrybutor

Logo Ideal

Oficjalny dystrybutor

Logo Winix

Oficjalny dystrybutor

Logo Sharp

Oficjalny dystrybutor

Logo Blueair

Oficjalny dystrybutor

2010-2022 © MWP (MostWantedProducts) Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Stroniarz.pl