Zdziwisz się, jak smog wpływa na nasze zdrowie.

Zdrowie Nov 28, 2020 15058 wyświetlenia

Czym jest smog? 

Smog, czyli zjawisko atmosferyczne powstające w efekcie zmieszania pyłów, dymu, mgły i spalin towarzyszy nam od wielu lat w miastach i metropoliach – szczególnie w okresach grzewczych i w bezwietrzne dni, a także w momentach wzmożonego ruchu na ulicach. Oznacza to, że na negatywne skutki zetknięcia się ze smogiem narażeni jesteśmy przez cały rok, z okresowym wzmożeniem. W skład smogu wchodzą cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które narażają ludzki układ oddechowy (pył tego rodzaju określa się symbolem PM10) lub przenikające do krwi cząsteczki o średnicy 2,5 mikrometra (określane symbolem PM2.5). W smogu mogą znajdować się szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak dwutlenek siarki, ozon, sadza z drobin węgla, metale ciężkie takie jak nikiel i arsen, toksyczne dioksyny, dwutlenek azotu czy benzopiren o działaniu rakotwórczym. Zdarza się, że część zanieczyszczeń powstaje w procesie wtórnym, ze względu na fotochemiczne i chemiczne reakcje zanieczyszczeń pierwotnych, w wyniku czego mogą powstawać między innymi kwasy. Smog niejednokrotnie bywa widoczny gołym okiem, pod postacią charakterystycznej mgły unoszącej się nad miastami. 

Jak smog wpływa na zdrowie?

Każdego roku przeprowadzane są coraz to dokładniejsze badania, które oceniają negatywne skutki zetknięcia się organizmu ludzkiego ze smogiem. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła, że smog odpowiada za powstawanie nowotworów aż w 30 procentach. Z kolei Health and Environmental Alliance oszacowało, że zanieczyszczenia obecne w powietrzu odpowiedzialne są za co najmniej 3500 przedwczesnych zgonów rocznie, przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli i hospitailzacji. Jak podkreślają badacze, wpływ na zdrowie ma nie tylko stałe przebywanie na zewnątrz i wdychanie zanieczyszczeń. Również krótkotrwałe zetknięcie ze smogiem niesie za sobą negatywne konsekwencje. 

Jak reaguje nasz organizm, gdy zetknie się ze smogiem?

Gdy wdychamy zanieczyszczone powietrze, następuje reakcja obronna naszego organizmu, która uruchamia następujące mechanizmy: 

 • Kaszel i wzmożone wydzielanie śluzu przez błony śluzowe;
 • Skurcz oskrzeli, który powoduje duszności;
 • Wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej;
 • Szybsza praca serca;
 • Świąd i podrażnione spojówki. 

Jakie są skutki zdrowotne narażenia na smog?

W zależności od ogólnego stanu naszego zdrowia, negatywny wpływ smogu na nasz organizm może być bardzo rozległy. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby z dolegliwościami układu krążenia, niemniej jednak smog oddziałuje również na osoby zdrowe. Skutki smogu to między innymi: 

 • Alergie;
 • Dolegliwości ze strony układu nerwowego (problemy z koncentracją, Alzheimer, osłabienie pamięci);
 • Choroby układu oddechowego (zapalenia płuc, astma);
 • Choroby układu krążenia (choroby serca, nadciśnienie tętnicze);
 • Podrażnienie tchawicy, krtani i spojówek;
 • Patologiczne zmęczenie;
 • Obniżona odporność organizmu;
 • Występowanie nowotworów.

Ekspozycja na smog wpływa negatywnie również na rozwój płodów i właściwy rozwój noworodków oraz dzieci. Przedwczesne narodziny, niska waga, niewłaściwie rozwinięte płuca lub organy wewnętrzne, problemy ze wzrostem i rozwojem to tylko niektóre z udokumentowanych konsekwencji styczności z zanieczyszczonym powietrzem. 

Kto jest najbardziej narażony na skutki smogu?

Narażeni jesteśmy wszyscy. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby chore, zmagające się z cukrzycą lub chorobami krążenia, osoby starsze i niedołężne, jednak liczne badania pokazują, że równie mocno narażone są osoby młode, zdrowe, a nawet aktywne fizycznie i prowadzące zdrowy lub nawet ekologiczny tryb życia. Smog atakuje organizmy bez względu na wiek, płeć czy styl życia. Właśnie z tego powodu każdy powinien możliwie jak najlepiej zabezpieczać się przed jego negatywnymi skutkami. 

W jaki sposób radzić sobie, gdy powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone?

Ze smogiem walczyć możemy na różne sposoby. Od stałego monitorowania stanu powietrza, poprzez doraźne środki, takie jak noszenie masek z filtrami ochronnymi, aż po zabezpieczenie przestrzeni, w których przebywamy poprzez działanie oczyszczaczy powietrza. Jednym z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania szkodliwych dla zdrowia substancji z powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach jest stosowanie profesjonalnych uzdatniaczy powietrza, takich jak inteligentne oczyszczacze, nawilżacze czy jonizatory Plasmacluster. Dzięki tym ostatnim, przywracającym naturalną równowagę jonów w powietrzu, możemy cieszyć się świeżym i zdrowym powietrzem w naszej przestrzeni domowej i biurowej. 

UA-KIL80E-W , UA-KIL60E-W

Komentarze

Zostaw komentarz

* Wymagane pole

Mało korzyści?

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, materiałami audio, nowościami oraz ofertami specjalnymi. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się teraz, to dzięki dodatkowej wiedz, dokonasz najlepszego możliwego wyboru w przyszłości. 

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczenie usług drogą elektroniczną, na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez MWP EUGENIUSZ ŻOCHOWSKI, ul. ks. Stanisława Andrukiewicza 4/32, 15-204 Białystok. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail.

O nas

Firma MWP (MostWantedProducts) została założona w 2010 roku jako jeden z pierwszych profesjonalnych Dystrybutorów urządzeń kategorii Wellness (oczyszczaczy powietrza ) japońskiej marki SHARP.

Kontakt

Logo Vestfrost

Oficjalny dystrybutor

Logo Coway

Oficjalny dystrybutor

Logo Ideal

Oficjalny dystrybutor

Logo Winix

Oficjalny dystrybutor

Logo Sharp

Oficjalny dystrybutor

Logo Blueair

Oficjalny dystrybutor

2010-2022 © MWP (MostWantedProducts) Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Stroniarz.pl