Na pyłki, roztocza, pleśnie

Zdrowie Oct 20, 2016 1054 wyświetlenia

1. Jeśli winę za uczulenie ponoszą pyłki roślin, największy problem jest w sezonie pylenia. Po przyjściu z dworu dobrze jest zdjąć ubranie i wziąć prysznic, który spłucze pyłki z ciała i z włosów.

2. Na spacery lepiej wychodzić pod wieczór lub po deszczu, bo wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest niższe

3. Od wiosny do jesieni warto zamykać na noc okna w sypialni. Jeśli upał na to nie pozwala, można wypróbować patent z gęstą wilgotną firanką - zawieszona w oknie zatrzyma o wiele więcej pyłków niż sucha.

4. Jeśli to możliwe, w okresie pylenia uczulającej rośliny najlepiej zrezygnować z wyjazdów za miasto, np. na piknik. Planując urlop, warto sprawdzić w Polskim Towarzystwie Alergologicznym komunikaty pylenia (można je znaleźć na stronach internetowych www.alergen.info.pl, www.apsik.pl, www.astma.org). Dzięki nim można wybrać rejon "bezpieczniejszy" w sezonie letnim. Generalnie osoby z alergią na pyłki roślin lepiej się czują w górach (powyżej 600 m n. p. m.) i w strefie nadmorskiej (pod warunkiem jednak, że wiatr wieje od morza i w danym rejonie nie kwitną uczulające rośliny).

5. Nie powinno się trzepać dywanów ani robić generalnych porządków w obecności alergika. Lepiej zwolnić go z obowiązku sprzątania.

6. W całym domu, a zwłaszcza w sypialni, nie powinno być przedmiotów, w których gromadzą się pyłki, np. pluszowych kotar, dywanów, futrzanych maskotek, suchych bukietów.

7. W okresie pylenia roślin trzeba kilka razy dziennie przecierać na mokro półki, blaty, parapety, podłogi.

8. Ubrania, książki, płyty czy bibeloty należy trzymać w zamkniętych szafach lub przeszklonych biblioteczkach.

9. W czasie podróży samochodem czy pociągiem nie wolno otwierać okien, ponieważ pyłki błyskawicznie opanują wnętrze auta bądź przedziału.

10. Jeżeli uczula białko zawarte w odchodach roztoczy, alergia może dokuczać przez cały rok. Ponieważ te mikroskopijne pajęczaki żywią się złuszczonym naskórkiem człowieka, najwięcej żyje ich w łazienkach i sypialniach. Z tego powodu zwłaszcza te pomieszczenia muszą być bardzo często i dokładnie sprzątane.

11. Roztocza lubią wilgoć i ciepło. By utrudnić im życie, warto zadbać o dobrą wentylację w domu (także wyciąg nad kuchenką) i utrzymanie temperatury (zwłaszcza w pokoju, w którym śpimy) w granicach 20 st. C.

12. Nie należy używać w domu nawilżaczy powietrza, lecz oczyszczacze powietrza (przyciągają i zatrzymują drobinki kurzu) oraz jonizatory (ujemnie jonizują powietrze, dzięki czemu alergikowi lepiej się oddycha).

13. Roztocza nie lubią zimna - w temperaturze poniżej 15oC przestają się rozmnażać. Z tego m. in. powodu warto często wietrzyć mieszkanie i pościel, zwłaszcza w mroźne dni.

14. Wszystkie pluszowe przytulanki dziecięce należy regularnie prać, a raz na jakiś czas wkładać na dobę do zamrażalnika.

15. Lepiej unikać mebli tapicerowanych. Jeśli już jednak są w naszym domu, trzeba co najmniej dwa razy w tygodniu porządnie je odkurzać.

16. W domu osoby uczulonej na odchody roztoczy kurzu domowego oraz u uczulonej na pyłki roślin należy unikać wszystkiego, co gromadzi kurz. A jeżeli już takie przedmioty są w domu, trzeba je jak najczęściej starannie wycierać wilgotną szmatką lub odkurzać (najlepiej specjalnym odkurzaczem z filtrem HEPA).

17. Urządzając sypialnię, idealnie jest wstawić do niej specjalistyczny oczyszczacz powietrza. Dobrze by było, gdyby materac w łóżku był wykonany z pianki poliuretanowej - materace wypełnione trawą mogą uczulać, a ponadto są doskonałą siedzibą dla roztoczy. Warto kupić specjalną pościel dla alergików (np. Mico Lux, Hollofil Allerban), którą można prać w temperaturze powyżej 60oC (wtedy roztocza giną), albo chociaż pokrowce na poduszki, kołdry czy materace (np. DuPont). Tkanina, z której są wykonane, jest od wewnątrz powleczona specjalną powłoką, która zatrzymuje alergeny roztoczy, ale przepuszcza powietrze i parę wodną.

18. Miejsca, gdzie mogą się gromadzić roztocza, warto czyścić specjalnymi preparatami roztoczobójczymi (np. Acarosan, Allergoff). Oczywiście nie powinna tego robić osoba uczulona.

19. Ubrania alergika powinno się prać w wysokiej temperaturze - co najmniej 60oC. Niestety, nie każda tkanina się do tego nadaje. Wówczas można włożyć ubranie w torbie foliowej na noc do zamrażarki. Ponieważ w zimnie zginą roztocza, woda do prania nie będzie musiała być tak gorąca.

20. Podczas wilgotnego lata i jesienią panoszą się zarodniki grzybów pleśniowych. Mogą być np. w stertach liści opadłych z drzew, dlatego osoba uczulona na pleśnie nie powinna grabić trawników. Mogą też być w pomieszczeniach, gdzie nie ma dobrej wentylacji, a gromadzi się sporo pary, np. w kuchniach, łazienkach, spiżarniach, piwnicach. Koniecznie trzeba więc dbać
o dobrą wentylację oraz wycierać do sucha podłogi i ściany, gdy zaparują. Jeśli między płytkami glazury czy terakoty pojawi się ciemny nalot, trzeba go usunąć środkami przeciw grzybom pleśniowym.

21. Zarodniki grzybów pleśniowych lubią się pojawiać pod tapetami i pod wykładzinami podłogowymi (zwłaszcza lenteksową). Lepiej więc zrezygnować z tapet, a podejrzaną wykładzinę usunąć i zastąpić terakotą lub olejowanym drewnem.

22. Wszystkie produkty spożywcze należy przechowywać w pojemnikach łatwych do mycia.

23. Do lodówki warto wkładać specjalne pochłaniacze wilgoci. W suchym miejscu pleśnie tak łatwo się nie rozprzestrzeniają.

24. Wybierając się na wakacje, lepiej nie korzystać np. z domków kempingowych czy starych drewnianych domów - w ich zakamarkach i kątach lubią gnieździć się grzyby pleśniowe.

25. Pranie trzeba wieszać w suchych, przewiewnych pomieszczeniach. Pralkę należy co jakiś czas porządnie wymyć od wewnątrz grzybobójczym płynem (także pojemnik, do którego wsypuje się proszek i wlewa płyn do płukania).

26. Jeśli ktoś jest uczulony na zarodniki grzybów pleśniowych, może być jednocześnie uczulony na penicylinę. Zawsze więc trzeba informować lekarza o alergii, by nie doszło do wstrząsu po podaniu leku.

Komentarze

Zostaw komentarz

* Wymagane pole

Mało korzyści?

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, materiałami audio, nowościami oraz ofertami specjalnymi. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się teraz, to dzięki dodatkowej wiedz, dokonasz najlepszego możliwego wyboru w przyszłości. 

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczenie usług drogą elektroniczną, na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez MWP EUGENIUSZ ŻOCHOWSKI, ul. ks. Stanisława Andrukiewicza 4/32, 15-204 Białystok. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail.

O nas

Firma MWP (MostWantedProducts) została założona w 2010 roku jako jeden z pierwszych profesjonalnych Dystrybutorów urządzeń kategorii Wellness (oczyszczaczy powietrza ) japońskiej marki SHARP.

Kontakt

Logo Vestfrost

Oficjalny dystrybutor

Logo Coway

Oficjalny dystrybutor

Logo Ideal

Oficjalny dystrybutor

Logo Winix

Oficjalny dystrybutor

Logo Sharp

Oficjalny dystrybutor

Logo Blueair

Oficjalny dystrybutor

2010-2022 © MWP (MostWantedProducts) Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Stroniarz.pl