Dlaczego oczyszczacz powietrza powinien być w każdym polskim domu?
Generalnie są przeciwnicy i zwolennicy oczyszczaczy powietrza. Ci pierwsi będą twierdzić, że to fanaberia i bajka wymyślona wyłącznie do zarabiania pieniędzy przez sprzedawców tego typu sprzętu. Ci drudzy, w większości posiadacze takiego sprzętu, chętnie tłumaczą, jak wyglądają praktyczne korzyści i komfort wynikający z posiadania i użytkowania dobrego oczyszczacza powietrza. Poniżej przedstawimy naszą subiektywną perspektywę w tym temacie bazując na własnych doświadczeniach.
Faktem jest, że wśród ludzi co do zasady nie ma miłośników kurzu, alergizujących pyłków, duszącego smogu, dymu tytoniowego czy innych nieprzyjemnych zapachów. Niestety, smutną prawdą jest też to, że wszystkie te składniki w mniejszym lub większym stopniu obecne są w znakomitej większości pomieszczeń, w których przebywamy. Więc nie tylko w naszych mieszkaniach czy domach. Nasze samopoczucie oraz odczuwany komfort w dużej mierze zależy właśnie od jakości tego wszechobecnego składnika - powietrza. Oczywiście w pomieszczeniach publicznych czy nawet w miejscu pracy możemy nie mieć na jego jakość zbyt dużego wpływu, natomiast w naszych domach - jak najbardziej. Zasadniczą kwestią jest tylko zadanie sobie kilku podstawowych pytań. Czy widzimy ten problem? Czy on nam dokucza lub niesie jakieś konsekwencje? Czy to akceptujemy? Czy chcemy podjąć działanie? To wszystko.
Jeśli konkluzją tych odpowiedzi była decyzja o rozpoczęciu korzystania z domowego oczyszczacza powietrza to warto wiedzieć, jakich korzyści można się spodziewać. Rozsądnym byłoby też wiedzieć co - nawet najlepszy oczyszczacz powietrza - może, a czego zrobić nie może. Wiedza ta może być przydatna nawet w kontekście czytania opisów poszczególnych modeli i ich wiarygodności.
Jeśli zależy nam na czystym powietrzu, to musimy sobie zdawać sprawę, że sama jego wymiana w mieszkaniu poprzez otwieranie okien jest niewystarczająca. Tzw. „wietrzenie” ma na celu głównie dostarczenie do pomieszczenia tlenu i pozbycie się dwutlenku węgla. Owszem, odświeżymy powietrze, ale wprowadzimy do pokoju nowe zanieczyszczenia. Bez dobrej jakości oczyszczacza powietrza nigdy nie zadbamy o to, by w mieszkaniu mieć w miarę czyste powietrze.
Znakomita większość z nas nie cierpi kurzu, pyłków i wszelkich intensywnych zapachów. Szczególnie to ostatnie sprawa, że ciężko nam się oddycha. To z kolei może przekładać się na gorszą wydajność pod każdym względem, problemy ze snem czy po prostu gorsze samopoczucie.
Oczyszczacz powietrza
oczywiście nie usuwa przyczyny powstawania zanieczyszczeń i nie rozwiązuje tych problemów w 100%, ale z reguły znacznie podnosi jakość powietrza, a co za tym idzie - komfort i samopoczucie. O ile większość producentów tego sprzętu skupia się głównie na aspektach związanych z pyłami zawieszonymi PM2.5 i PM10, o tyle wybierając oczyszczacz powietrza dla siebie warto zwrócić uwagę na wszystkie dostępne możliwości tego typu sprzętu.
Czyste powietrze tzn. takie bez unoszących się fizycznych zanieczyszczeń i pyłów to podstawa. Niektóre oczyszczacze posiadają jednak bogate dodatkowe wyposażenie, takie jak chociażby wbudowane jonizatory, sterylizujące lampy UV czy inteligentne nawilżacze powietrza.
Zacznijmy od jonizatorów. Mają one kilka zalet, ale musimy też pamiętać o ich ograniczeniach a nawet wadach. Dotyczy to głównie popularnych ozonatorów produkujących dezynfekujący ozon (ujemnie zjonizowana forma tlenu). Użytkowanie tych dużych wymaga specjalnej odzieży ochronnej, natomiast te małe są z reguły bezpieczne (niskie stężenie ozonu), ale tym samym ich właściwości czyszczące powietrze są bliskie zeru. Skuteczne jonizatory przede wszystkim mają na celu wydatne zmniejszenie stężenie alergenów i wszelkich drobnoustrojów w kubaturze jonizowanego pomieszczenia. Te najlepsze opierają się na technologii dodatnich i ujemnych jonów produkowanych w oparciu o cząsteczkę wody. Siła dezynfekcji jest zbliżona do silnego ozonowania, ale nie mamy tutaj jego największej wady. Korzystanie z dużych stężeń dodatnich i ujemnych jonów nie ma absolutnie żadnych skutków ubocznych dla ludzi, zwierząt i roślin.
Najbardziej znanymi technologiami wykorzystującymi dodatnie i ujemne struktury jonowe w oczyszczaniu powietrza są: japoński Plasmacluster, koreański Plasmawave oraz duński Plasma Ion.
Świetnym i absolutnie komplementarnym dodatkiem w oczyszczaczu powietrza na pewno będzie dobry nawilżacz. Najlepiej, jeśli będzie inteligentny, a na pewno musi być ewaporacyjny. Inteligencja nawilżacza to nic innego jak umiejętność dopasowania odpowiedniej wilgotności powietrza dla danej temperatury. Nie wszyscy wiedzą, że optimum wilgotnościowe rośnie wraz z jej spadkiem i nie jest wartością stałą, np. 50%.
Z kolei największą zaletą nawilżania ewaporacyjnego jest jego wysoka wydajność oraz higieniczność. Najlepsze nawilżacze tego typu przystosowane są do używania zwykłej wody wodociągowej, która jest filtrowana wewnątrz urządzenia. Nie mają one też podstawowej wady nawilżaczy mgiełkowych - nie pozostawiają osadów na meblach czy innych gładkich powierzchniach.
Dodatkowo konstrukcja inteligentnych nawilżaczy wbudowywanych np. w oczyszczacze marki Sharp pozwala na wykorzystywanie ich jako klimatory (klimatyzery ewaporacyjne). Polega to na zasileniu zbiornika na wodę mieszaniną zimnej wody i kostek lodu. Podczas normalnej pracy oczyszczacza zasysane ciepłe powietrze dodatkowo przepływa przez „zimną komorę” zabierając ze sobą chłodne nano kropelki wody. Jest to fantastyczne rozwiązanie, kiedy nie możemy skorzystać z klimatyzacji. Wielokroć lepsze niż jakikolwiek standardowy wentylator.
Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza, nawet jeśli nie wyposażony w skuteczny jonizator czy inteligentny nawilżacz, skutecznie poradzi sobie z poniższymi problemami.
- Usuwanie kurzu, sierści oraz wszystkich innych dużych zanieczyszczeń, których z czasem musimy pozbyć się m.in. tradycyjnym odkurzaczem. Kurz i roztocza – ich najbardziej nie chcemy widzieć w naszych domach. To one odpowiadają za pojawianie się chorób alergicznych u Polaków. Nie musimy być alergikami, aby się tych zanieczyszczeń pozbywać używając oczyszczacza powietrza.
- Usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO lub z ang. VOC). Tego typu zanieczyszczenia są powszechne w naszych domach i mieszkaniach. Nawet jeśli się do nich przyzwyczailiśmy, nie oznacza to, że nie powinny być usuwane. Znakomita większość oczyszczaczy powietrza jest wyposażona w specjalne filtry węglowe skutecznie rozwiązujące ten problem. Wydajność jest jeszcze lepsza jeśli oczyszczanie przez filtry wsparte jest aktywną jonizacją powietrza. Najlepsze oczyszczacze wyposażone są nawet w mierniki stężenia gazów VOC. Przykładem mogą być duńskie oczyszczacze powietrza Vestfrost.
- Usuwanie wirusów, bakterii i alergenów to funkcjonalność, której nie otrzymamy nawet na najdroższych odkurzaczach czy innych popularnych sprzętach gospodarstwa domowego. Tylko oczyszczacze powietrza są w stanie skutecznie zabezpieczyć nasze pomieszczenia przed tego rodzaju zanieczyszczeniami biologicznymi. Standardowym i podstawowym orężem są tutaj wysokowydajne filtry HEPA, jednak w wielu przypadkach wspieranych przez zaawansowane technologie jonizacji powietrza.
- Usuwanie smogu jest często jednym z głównych powodów zakupu oczyszczacza powietrza. Skuteczne urządzenie do tego celu musi spełniać kilka kryteriów. Oprócz parametrów związanych z właściwą wydajnością oraz generowanym akceptowalnym hałasem.
- Usuwanie dymu papierosowego jest kwestią najbardziej kluczową głównie dla osób niepalących. Wynika głównie z faktu, że nie mają one żadnego wpływu na zachowanie osób palących, zarówno wśród domowników jak również osób obcych. Dym tytoniowy może dostawać się do naszych mieszkań również z zewnątrz i sprawiać nie mniejszy dyskomfort. O szkodliwości wdychania dymu tytoniowego nie trzeba nikogo przekonywać, natomiast skuteczne w jego usuwaniu oczyszczacze powietrza muszą spełniać określone wymagania. Pierwszym z pewnością będzie wydajny zestaw filtrów HEPA w zestawie z węglowym. Drugim będzie wsparcie skuteczną jonizacją. Dzięki temu to szkodliwe zanieczyszczenie będzie usunięte nie tylko z powietrza, ale również z tkanin takich jak zasłony, dywany, tapicerowane meble, etc.
Oczyszczacze powietrza wybrane do oferty sklepu Most Wanted Products oferują
wydajność od ok. 200 do ok. 600 m3/h (wg współczynnika CADR - ang. Clean Air Delivery Rate) Oznacza to, że są w stanie wymienić całe powietrze w ciągu 20 minut w pomieszczeniach o powierzchni od ok. 22 m2 do nawet ok.70 m2. Wszystkie oczyszczacze powietrza dostępne w sklepie Most Wanted Products wyposażone są w wysokowydajne filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air). Dzielą się one na osiem klas: E10, E11, E12, H13, H14, U15, U16 i U17, gdzie klasa E10 reprezentuje najniższą sprawność filtra, natomiast U17 najwyższą. Ponadto oznaczenia E,H i U oznaczają:
- EPA (ang. Efficiency Particulate Air), czyli skuteczne filtry powietrza;
- HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air), czyli wysoko skuteczne filtry powietrza;
- ULPA (ang. Ultra Low Penetration Air), czyli filtry powietrza o bardzo niskiej penetracji przez zanieczyszczenia - posiadają najwyższą skuteczność;
W najbardziej popularnych domowych oczyszczaczach powietrza wykorzystuje się filtry klasy E12 oraz H13. Dodatkowo filtry te mogą być sterylizowane lampami UV-C LED lub wspierane jonizacją powietrza. W oczyszczaczach powietrza IDEAL PRO spotkamy również filtry HEPA H14, co z pewnością wyróżnia je na rynku. Filtry ULPA wykorzystywane są jedynie w miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie wyjątkowo sterylnych warunków otoczenia, np. w laboratoriach czy na salach operacyjnych. W nawet najwyższej klasy domowych oczyszczaczach powietrza nie stosuje się filtrów ULPA ze względu na wysoki hałas generowany przez przepływające powietrze.
Oczyszczacz powietrza - jak z niego prawidłowo korzystać?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że każdy oczyszczacz powietrza najefektywniej pracuje w konkretnym pomieszczeniu. Dlatego też znakomita większość dostępnych na rynku modeli to oczyszczacze przenośne, z reguły wyposażone w wygodne uchwyty a w niektórych przypadkach również kółka (np. oczyszczacze Sharp). Kupując zatem urządzenie tego typu powinniśmy dobierać je do największego pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu, w którym będzie ono pracować. Wyjątkiem może być sytuacja, gdzie oczyszczacz powietrza jest ściśle dedykowany na stałe np. do sypialni czy pokoju dziecka. Wtedy możemy (ale nie musimy) dobrać wydajność i gabaryty dokładnie pod to pomieszczenie.
Oczyszczacz powietrza powinien pracować głównie tam, gdzie przebywamy. W ciągu dnia będzie to prawdopodobnie salon lub np. gabinet, w którym pracujemy. W nocy będzie to np. sypialnia. Nie powinniśmy dla oczyszczacza wybierać miejsc, gdzie ładnie się prezentuje, ale raczej te, z których spodziewamy się zanieczyszczeń. Okolice drzwi tarasowych, balkonowych lub okien to z pewnością dobry wybór, jeśli spodziewamy się smogu lub alergenów roślin pylących. Okolice łóżka w pokoju dziecka to dobre miejsce, jeśli mamy do czynienia z alergikiem. Ustawienie oczyszczacza 1,5-2m od kominka może bardzo poprawić jakość powietrza, jeśli korzystamy z tego źródła ogrzewania.
Inteligentne oczyszczacze powietrza charakteryzuje możliwość pracy non-stop. Wbudowane czujniki precyzyjnie sterują procesem oczyszczania powietrza w zależności od stężenia i rodzaju zanieczyszczeń. Olbrzymia większość oczyszczaczy na rynku korzysta z jednego czujnika. Wyjątkiem będą z pewnością modele Dual Scan marki Philips oraz większość oczyszczaczy Sharp (wszystkie modele posiadające w nazwie numery od 50 wzwyż). W przypadku najlepszych oczyszczaczy do dyspozycji Użytkownik dostanie nawet możliwość regulacji czułości czujników. W przypadku uzyskania czystego powietrza oczyszczacz taki z reguły sam minimalizuje zużycie energii bez konieczności jego wyłączania. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowoczesne oczyszczacze powietrza są niezwykle energooszczędne i jednocześnie nie wymagające ciągłego sterowania przez Użytkownika.
Mniej lub bardziej automatyczne systemy sterowania nie oznaczają, że Użytkownik nie może inaczej kontrolować swojego oczyszczacza powietrza. Większość z nich oprócz pracy opartej na czujnikach oferuje co najmniej 3 tryby ręczne, gdzie możemy ręcznie sterować przepływem powietrza niezależnie od jego jakości. Możemy też mieć do dyspozycji różne programy specjalne (zaprogramowane grupy ustawień pracy oczyszczacza), dzięki którym urządzenie najlepiej spisuje się w danych okolicznościach. Przykładem może być tryb (program) SLEEP, dostępny praktycznie w każdym średniej i wysokiej klasie oczyszczaczu powietrza, który przede wszystkim minimalizuje poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Najlepsze modele na rynku korzystają w tym trybie również z czujnika światła, który steruje jasnością wyświetlanych informacji.
W czasach powszechnego korzystania z dobrodziejstw Internetu spora grupa inteligentnych oczyszczaczy powietrza oferuje wsparcie nowoczesnych aplikacji mobilnych. Przykładami świetnej współpracy z domowym wi-fi mogą być modele takich marek jak Vestfrost, Coway czy Philips. Aplikacje pozwalają dzięki użyciu smartfona lub tabletu na:
- włączanie i wyłączanie oczyszczacza
- sterowanie funkcjami oczyszczacza
- sprawdzenie jakości powietrza w pomieszczeniu
- sprawdzenie jakości powietrza na zewnątrz (wskazania najbliższej stacji pomiarowej GIOŚ)
- sprawdzenie stopnia zużycia filtrów w oczyszczaczu
- programowanie pracy oczyszczacza według ustalonego kalendarza
W przypadku anty smogowych oczyszczaczy powietrza Vestfrost dzięki aplikacji możemy łączyć kilka domowych urządzeń w system oraz otrzymywać bardzo precyzyjne informacje o stężeniach smogu w każdym pokoju i w rozbiciu na PM10, PM2.5 czy nawet PM1. Taką samą funkcjonalność otrzymamy również dla stężeń trujących lotnych związków organicznych (LZO lub ang. VOC).
Oczyszczacze powietrza - koszty
Przy wyborze oczyszczacza powietrza z reguły analizowana jest jego cena w odniesieniu do konkretnych parametrów technicznych. Jednak same cyfry uszeregowane tabelarycznie nie powiedzą wszystkiego o całościowej wartości urządzenia. Zatem na co zwracać uwagę, jeśli znamy już ceny poszczególnych oczyszczaczy powietrza?
Certyfikaty - badania i wiarygodna dokumentacja to poświadczenie, że urządzenie jest w stanie rozwiązać problem w sposób i w czasie, jaki deklaruje producent. Przykładem mogą być certyfikaty BAF oraz ECARF. Ostatecznie może się okazać, że kupiliśmy oczyszczacz, który nie ma szans oczyścić czegokolwiek. Innego rodzaju certyfikatem coraz częściej obecnym przy oczyszczaczach powietrza jest Atest PZH. Państwowy Zakład Higieny poświadcza w nim z reguły, że konkretny model lub linia modelowa jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu z perspektywy jakości wykonania oraz zastosowanych technologii.
Filtry i akcesoria to zaraz po zakupie samego oczyszczacza największy koszt, jakiego należy się spodziewać. Żywotność filtrów podawana przy poszczególnych modelach oczyszczaczy powietrza oznacza maksymalny czas, do jakiego filtr zachowa swoje zdolności filtracyjne. Jest ustalany na podstawie normowanych średnich wartości, ponieważ niemożliwym jest przewidzenie ostatecznego sposobu eksploatacji poszczególnych filtrów. Przy kalkulacji kosztów eksploatacyjnych zaleca się dzielenie żywotności filtrów na połowę. Znając ceny poszczególnych filtrów robi się to dla czystego oszacowania potencjalnych kosztów eksploatacji. Najlepsze oczyszczacze powietrza i tak podpowiedzą, kiedy realnie filtry trzeba będzie wymienić.
Zużycie energii jest istotne, biorąc pod uwagę fakt, że w gospodarstwach domowych systematycznie przybywa urządzeń elektrycznych oraz to, że sama energia elektryczna drożeje w szybkim tempie. Nowoczesne oczyszczacze powietrza często oparte są o tzw. silniki inwerterowe. W wielkim skrócie polega to na tym, że sterowane są w sposób inteligentny przez czujniki jakości powietrza. Oznacza to, że zużywają tylko tyle energii, ile jest potrzebne do usunięcia zanieczyszczeń. Po wyeliminowaniu problemu są w stanie same przełączyć się na tryb oszczędzania energii. Wybudzają się do pracy w momencie, kiedy w powietrzu pojawi się kolejne zagrożenie. Warto pamiętać, że nawet w najbardziej energooszczędnym oczyszczaczu powietrza zużycie energii może drastycznie wzrosnąć na skutek niewłaściwej eksploatacji. Może to być np. przypadkowe zatkanie kanału wlotowego lub wylotowego, niewłaściwe usytuowanie oczyszczacza (zbyt blisko ściany, bezpośrednio pod blatem stołu, etc.) czy w końcu mocno zanieczyszczone i/lub zużyte filtry.
Gwarancja Producenta jest ściśle związana z marką, jakiej decydujemy się zaufać. W przypadku zakupu oczyszczacza powietrza mało znanej marki, trzeba pamiętać o kosztach związanych z naprawami pogwarancyjnymi oraz dostępem do części zamiennych i filtrów. Dodatkowo renomowani producenci znając jakość swoich oczyszczaczy coraz częściej oferują opcje specjalnych Gwarancji. Dzięki nim dłużej można cieszyć się nawet 5 letnią ochroną gwarancyjną lub ekspresową naprawą uszkodzonego urządzenia.