Ogrzewasz dom drewnem? Sprawdź co Ci zagraża.

Zdrowie Nov 29, 2021 14003 wyświetlenia

W dzisiejszym społeczeństwie szacuje się, że ludzie spędzają nawet 80% czasu w pomieszczeniach. Chociaż scharakteryzowano liczne źródła zanieczyszczeń wewnętrznych, takich jak pył, dym, pyłki i sierść zwierząt, to różne zanieczyszczenia gazowe, zyskały znaczną uwagę pod względem potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych.

ogrzewanie kominkiem

Spalanie drewna w celu podstawowego lub dodatkowego ogrzewania domu jest powszechne zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich w całej Polsce. Chociaż piece i kominki na drewno są wentylowane na zewnątrz, ich użytkowanie wiąże się z podwyższonymi zanieczyszczeniami powietrza wewnętrznego, w tym z pyłami. Pomiary dowodzą, że piece opalane drewnem są znaczącym źródłem cząstek stałych PM2.5. W niektórych przypadkach zaobserwowano również wzrost stężenia benzenu i benzo[a]pirenu w powietrzu w pomieszczeniu. Dym z paliw stałych zawiera większość toksyn występujących w dymie tytoniowym i jest również związany z różnymi chorobami, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc u kobiet, czy ostra infekcja dróg oddechowych u dzieci.

Przenośne oczyszczacze są przeznaczone do użytku w pojedynczych pokojach lub w określonych obszarach w domu. Urządzenia te są doskonałą opcją, gdy system grzewczy opiera się o piec opalany drewnem lub kominek (które zwykle znajdują się we wspólnej części domu).

Testy przeprowadzone w USA dowodzą, że oczyszczacz powietrza może być realną opcją zmniejszenia stężenia cząstek stałych w domach z piecami na drewno wykorzystywanymi do ogrzewania pomieszczeń.

Redukcja stężenia cząstek stałych w domu, w którym piec na drewno był jedynym źródłem ogrzewania, wahała się od 61 do 66%, podczas gdy redukcja stężenia masy cząstek na jednostkę objętości o 58% dla 1 μm i 76% dla 2,5 μm.

Sugeruje to, że oczyszczacz powietrza może być stosunkowo niedrogim, skutecznym środkiem w celu zmniejszenia stężenia cząstek stałych i ryzyka związanego z nimi wpływu na zdrowie dla mieszkańców domów, które opierają się na spalaniu drewna do ogrzewania pomieszczeń.

koza do ogrzewania domu

Jakie parametry oczyszczacza powietrza są najważniejsze? 

Filtr HEPA stosowany w oczyszczaczach powietrza, odpowiada za zatrzymanie zanieczyszczeń biologicznych (wirusy, bakterie, pleśń czy alergeny) i zanieczyszczeń fizycznych takich jak frakcje pyłu zawieszonego PM2.5 czy PM1. Jednak filtry HEPA różnią się od siebie wydajnością, żywotnością i skutecznością. HEPA H13 są stosowane w oczyszczaczach powietrza najwyższej klasy i idealnie sprawdzą się do pomieszczeń w których znajduje się kominek lub piec typu koza.   

różnica między filtrem HEPAH12 i HEPA H13

Najpopularniejszą cechą stosowaną przez producentów do oceny wydajności przenośnych oczyszczaczy powietrza jest wskaźnik CADR (Clean Air Delivery Rate). Ta ocena wskazuje ilość przefiltrowanego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz powietrza. Podawana jest w trzech pomiarach – jeden dla pyłków, jeden dla dymu tytoniowego i jeden dla kurzu. Im wyższy numer CADR, tym szybciej urządzenie filtruje powietrze.

Na polskim rynku, wyjątkowym oczyszczaczem powietrza z czujnikiem całkowitej zawartości lotnych związków organicznych - TVOC, są oczyszczacze powietrza Vestfrost. TVOC odnosi się do grupy substancji, które wykazują podobne właściwości chemiczne. Istnieją tysiące takich substancji, a niektóre przykłady obejmują:

 • Benzen
 • Formaldehyd
 • Glikol etylenowy
 • Chlorek metylenu
 • Tetrachloroetylen
 • Toluen

TVOC wpływają na twoje samopoczucie i na to, czy czujesz się komfortowo w budynku. Niektóre lotne związki organiczne (LZO) są nawet szkodliwe dla zdrowia, a niektóre są bardziej szkodliwe niż inne. To, czy TVOC jest szkodliwy, zależy również od takich czynników, jak stężenie i czas trwania ekspozycji. Poza tym niektórzy ludzie - zwłaszcza dzieci i osoby starsze - mają wyższą wrażliwość niż inni. Natychmiastowe objawy, których niektórzy ludzie doświadczają wkrótce po ekspozycji na LZO, to podrażnienie oczu i dróg oddechowych, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i zaburzenia pamięci. 

Przykład: niektórzy ludzie natychmiast odczuwają ból głowy z powodu przebywania w pokoju, który właśnie został pomalowany. Inni mogą uznać ten zapach za po prostu nieprzyjemny.

TVOC mogą powodować:

 • Bóle głowy
 • Zawroty głowy
 • Mdłości
 • Podrażnienie oczu, nosa i gardła
 • Utrata koordynacji
 • Zmęczenie
 • Niektóre LZO (jako toluen) powodują podrażnienie np. alergiczne reakcje skórne
 • Nieprzyjemny zapach i stęchłe powietrze powodują dyskomfort i wpływają na poczucie czystości
 • Niektóre LZO, takie jak formaldehyd, mogą powodować raka. LZO przy długotrwałej ekspozycji w dużych dawkach może uszkadzać wątrobę, układ nerwowy i nerki

Najmocniejsze urządzenia, które sprawdzą się w efektywnym oczyszczaniu zanieczyszczeń powietrza wewnątrz domu ogrzewanego drewnem to:

oczyszczacz powietrza Vestfrost

 vestfrost

Źródła:

Salthammer T. i inni, Impact of operating wood-burning fireplace ovens on indoor air quality. Chemosphere. 2014 May;103:205-11.

Hart J. F. i inni, Evaluating the Effectiveness of a Commercial Portable Air Purifier in Homes with Wood Burning Stoves: A Preliminary Study. Journal of Environmental and Public Health, vol. 2011.

Perez-Padilla, R. i inni, Respiratory health effects of indoor air pollution [Review article], The International Journal of Tuberculosis and Lung Disease, Volume 14, Number 9, September 2010.

Komentarze

Zostaw komentarz

* Wymagane pole

Mało korzyści?

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, materiałami audio, nowościami oraz ofertami specjalnymi. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się teraz, to dzięki dodatkowej wiedz, dokonasz najlepszego możliwego wyboru w przyszłości. 

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczenie usług drogą elektroniczną, na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez MWP EUGENIUSZ ŻOCHOWSKI, ul. ks. Stanisława Andrukiewicza 4/32, 15-204 Białystok. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail.

O nas

Firma MWP (MostWantedProducts) została założona w 2010 roku jako jeden z pierwszych profesjonalnych Dystrybutorów urządzeń kategorii Wellness (oczyszczaczy powietrza ) japońskiej marki SHARP.

Kontakt

Logo Vestfrost

Oficjalny dystrybutor

Logo Coway

Oficjalny dystrybutor

Logo Ideal

Oficjalny dystrybutor

Logo Winix

Oficjalny dystrybutor

Logo Sharp

Oficjalny dystrybutor

Logo Blueair

Oficjalny dystrybutor

2010-2022 © MWP (MostWantedProducts) Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Stroniarz.pl