Tajniki zdrowej jonizacji
Klastry jonowe - oręż do walki z alergią, pleśnią i drobnoustrojami.
Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą walki z alergenami było po prostu filtrowanie. Z pewnością wielu z nas zetknęło się z urządzeniami AGD wyposażonymi w filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), czyli wysokosprawnymi filtrami powietrza stosowanymi m.in. w odkurzaczach, różnego typu odświeżaczach powietrza, klimatyzatorach czy nawilżaczach. Filtry są jednak ochroną pasywną, tymczasem w coraz większej liczbie urządzeń AGD stosuje się również emitery jonów. Brzmi tajemniczo? Czym tak naprawdę jest jonizacja, jaki wpływ mają jony na nasze otoczenie i nasze zdrowie? Odpowiadamy na to pytanie na przykładzie opatentowanej przez firmę Sharp technologii jonów Plasmacluster.
Technologia Plasmacluster nie jest nowością sama w sobie, jednak choć pierwsze urządzenia wyposażone w emitery jonów pojawiły się na rynku już w 2000 roku, wciąż niewiele osób wie tak naprawdę jakie korzyści dla użytkowników wnosi używanie urządzeń emitujących jony. Dziś tego typu rozwiązania stosowane są w bardzo szerokim zakresie sprzętów, począwszy od typowych artykułów AGD jak odświeżacze i nawilżacze powietrza, przenośne klimatyzatory, oczyszczacze powietrza przeznaczone dla dzieci czy podgrzewacze wody i suszarki a nawet lodówki i kuchenki mikrofalowe/wielofunkcyjne, aż po rozbudowane systemy klimatyzacji, całodobowe systemy wentylacji budynku, windy, klimatyzację samochodową, samochodowe systemy odświeżania powietrza i wiele, wiele więcej.
Czy jonizacja jest zdrowa? Wiele osób, opierając się choćby na wyniesionej ze szkół, z lekcji fizyki, wiedzy na temat promieniowania przenikliwego mogłoby w tym miejscu stanowczo zaprzeczyć, czy mają rację? Faktem jest, że zjonizowana komórka umiera, ale zupełnie czym innym jest emisja jonów w powietrzu i wiązanie za ich pomocą szkodliwych cząsteczek, bakterii czy białek wywołujących alergię, a jonizacja komórek w żywych tkankach następująca w wyniku promieniowania przenikliwego. Zresztą, każdy z nas wielokrotnie przebywał w środowisku, w którym nasycenie powietrza jonami dodatnimi i ujemnymi jest znacznie większe niż w naszych domach. Wystarczy pójść do... lasu :)
Ładny widok na naturalne emitery jonów dodatnich i ujemnych :)
Tak, matka natura nie szczędzi nikomu jonów. W naturalnym, leśnym środowisku obecność jonów dodatnich i ujemnych w powietrzu skutecznie neutralizuje szkodliwe czynniki i utrzymuje czystość powietrza na właściwym poziomie.
Zgodnie z danymi otrzymanymi przez ośrodki badawcze, na których wyniki powołuje się firma Sharp, właściciel patentu na jony Plasmacluster, zawartość jonów w naturalnym, leśnym środowisku wynosi około 4100 - 4300 jonów dodatnich oraz 4100 - 4200 jonów ujemnych na centymetr sześcienny przestrzeni. To znacznie więcej niż w środowisku miejskim, w statystycznym domu, gdzie wartości te wynoszą odpowiednio: 500 lub mniej dla jonów dodatnich oraz bliska zeru ilość jonów ujemnych w jednym centymetrze sześciennym. Pytanie, gdzie lepiej się czujemy i gdzie lepiej nam się oddycha - w dusznym pomieszczeniu czy w lesie, jest pytaniem retorycznym.
Jak powstają jony?
Zasadniczo mechanizm powstawania jonów powinien być znany każdemu, kto nie spał na lekcjach fizyki i chemii. Rozumiemy jednak, że choć byliście przecież pilnymi uczniami, to upływ czasu zrobił swoje ;-) Zatem krótka powtórka. Jony powstają wtedy, gdy atom, bądź cząsteczka tracą lub zyskują ładunek. Proces pokazuje poniższy schemat:
W wyniku przyłożenia odpowiedniej energii, cząsteczka traci elektron i staje się jonem dodatnim (przewaga ładunków dodatnich nad ujemnymi), lub zyskuje elektron i staje się jonem ujemnym. Kluczową cechą jonów jest to, że są one niestabilne elektrycznie, poszukują innych cząsteczek, z którymi mogą się związać.
Ogólny mechanizm zatem znamy, a jak w praktyce realizowane jest wytwarzanie jonów w opracowanej przez firmę Sharp technologii Plasmacluster? Materiałami wyjściowymi jest zwykła woda oraz tlen z powietrza. W generatorze znajdują się różnoimienne elektrody (ujemna i dodatnia), do których przyłożony jest stały prąd o dużym napięciu. Elektroda dodatnia powoduje rozpad cząsteczek wody i emisję dodatnio naładowanych jonów wodoru, natomiast elektroda ujemna wytwarza ujemnie naładowane jony tlenu. Oba rodzaje jonów są w tym stanie wysoce niestabilne, zatem aby je ustabilizować emiter jonów Plasmacluster otacza jony cząsteczkami wody, w tym stanie jony mogą unosić się w powietrzu. Warto przy tym dodać, że ilość cząsteczek wody otaczająca jony może być regulowana co przekłada się na odpowiedni poziom nawilżenia pomieszczenia (zalecany dla dobrego samopoczucia poziom wilgotności to nie mniej niż 40%).
Skuteczność
Już w 2002 roku niezależne laboratoria badawcze stwierdziły, że jony Plasmacluster skutecznie neutralizują wirusy, w tym wciąż wyjątkowo zjadliwego i trapiącego ludzkość od dłuższego czasu wirusa grypy - każdej jego odmiany. Neutralizują również zarodniki pleśni. Rok później wspólne badania firmy Sharp, Uniwersytetu Hiroshima oraz ICAM Co., Ltd. przyniosły kolejny ciekawy wynik - jony skutecznie dezaktywują unoszące się w powietrzu alergeny. Przykładem może tu być uciążliwe dla olbrzymiej rzeszy ludzi trapionych przez alergie, roztocze kurzu domowego. Mechanizm powstawania objawów alergicznych w wyniku obecności roztoczy jest dość dobrze poznany.
Roztocza kurzu domowego towarzyszą nam niemal wszędzie. Te mikroskopijne (0,1-0,5 mm) saprofityczne (żywiące się martwą tkanką, głównie złuszczonym naskórkiem) pajęczaki żyją wszędzie tam, gdzie jest kurz. Alergenem wywołującym tak męczące reakcje u ludzi są głównie odchody roztoczy. Drobiny te, wielkości rzędu mikrona, unoszą się w powietrzu i są po prostu wdychane przez znajdujących się w pomieszczeniu ludzi (i zwierzęta). Co powoduje alergię? Skóra i błona śluzowa naszego układu oddechowego zawiera komórki zwane mastocytami, są one częścią naszego układu odpornościowego, a ich rolą jest wiązanie ze sobą szkodliwych drobnoustrojów przedostających się do organizmu. Organizmy osób wrażliwych na alergeny produkują wiele przeciwciał łączących się z tymi alergenami na powierzchni mastocytów. Takie połączenie alergenu z przeciwciałami na powierzchni mastocytu powoduje emisję tzw. ziaren (tzw. granulację komórki), co w praktyce oznacza wydzielanie przez mastocyt znacznych ilości stymulantów takich jak np. histamina, wywołująca dobrze znane objawy jak katar, kichanie, astmę oskrzelową czy atopowe zapalenie skóry.
Na czym polega zatem zbawienne (alergicy z pewnością nie uznają tego słowa za przesadzone) działanie jonów? Dodatnie i ujemne jony emitowane z generatora wbudowanego w jakieś urządzenie (np. klimatyzator czy odświeżacz powietrza), łączą się z cząsteczkami alergenu i zamieniają w wolne rodniki OH, te z kolei wiążą wodór z miejsc chemicznie aktywnych w alergenach, co prowadzi do ich neutralizacji. Wynikiem reakcji rodników OH z wodorem są cząsteczki wody, a zneutralizowana cząsteczka alergenu staje się obojętna chemicznie i nie jest w stanie związać się z przeciwciałami otaczającymi mastocyty. W rezultacie mastocyty nie uwalniają histaminy i reakcja alergiczna nie występuje. Zwróćmy uwagę, że nie ma tu żadnego promieniowania, żadnej magii - jest prosta chemia - wiązanie się grup wodorotlenowych i powstanie najczystszego "odpadu" jakim jest zwykła woda.
Pomiar stężenia jonów emitowanych przez generator wbudowany w widoczny po lewej stronie sprzęt odświeżający powietrze.
Naukowcy z Uniwersytetu w Hiroshimie zmierzyli również skuteczność oddziaływania jonów na znajdujące się w powietrzu alergeny. Przy nasyceniu powietrza jonami rzędu 3000 jonów / cm3 współczynnik dezaktywacji wynosił 73%, gdy liczba jonów wzrosła do 10000 / cm3, zneutralizowano 91% alergenów. Potwierdzono również znacząco mniejszą liczbę reakcji alergicznych u osób podatnych na alergie.
Urządzenie do pomiaru stężenia jonów, mierzy ilość zarówno jonów dodatnich, jak i ujemnych.
Najnowsza generacja emiterów jonów Plasmacluster charakteryzuje się również udowodnioną skutecznością w eliminowaniu większych drobnoustrojów, takich jak bakterie. Mechanizm neutralizacji bakterii wygląda podobnie jak w przypadku alergenów. Działanie dobrze ilustruje poniższy schemat:
Jak widać, jony dodatnie i ujemne łączą się na powierzchni błony komórkowej bakterii tworząc rodniki OH, które z kolei niszczą (wiążą chemicznie) białka stanowiące budulec ściany komórkowej bakterii. W rezultacie bakterie z uszkodzoną błoną komórkową nie mogą się dzielić i ich populacja w danym miejscu wymiera. Produktem ubocznym jest - podobnie jak w przypadku cząsteczek alergenów - woda.
Podsumowując, jony to wyjątkowo zdrowa forma neutralizacji szkodliwych substancji i drobnoustrojów. Może warto zatem zastanowić się, czy cierpiąc alergię nie warto zainwestować w urządzenie umożliwiające pozbycie się uciążliwych objawów bez wspomagania chemicznego, czy farmakologicznego. Zapożyczona z samej natury technologia może okazać się w tym przypadku znacznie skuteczniejsza i - co równie ważne - wygodna w użyciu.
Źródło: www.agdlab.pl
W naszym autoryzowanym sklepie znajdziecie Państwo największy w Polsce wybór inteligentnych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza Sharp. Ich przewagę technologiczną we wszystkich przedziałach cenowych potwierdzi praktycznie każdy profesjonalny ranking oczyszczaczy powietrza.
W tej samej kategorii
- Źródła zanieczyszczenia powietrza w domu
- Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach - cząstki stałe (PM) i ozon
- Ogrzewasz dom drewnem? Sprawdź co Ci zagraża.
- WHO wprowadza nowe, wyższe standardy jakości powietrza. Smog w Polsce nie mieści się na skali.
- Certyfikat British Allergy Foundation - co oznacza?
Komentarze
Zostaw komentarz
* Wymagane pole