Nie daj się wilgoci! Jesienią zadbaj o powietrze w swoim domu

Zdrowie Oct 18, 2018 839 wyświetlenia

Po wyjątkowo upalnym lecie trudno nam przywyknąć do kolejnych miesięcy, w których za oknem będzie głównie deszcz i szaruga. Dlatego jesień to czas, gdy dom kojarzy się z potrzebą ciepła. Wtedy również wilgotność powietrza znacznie wzrasta. Co robimy? Zamykamy okna, podkręcamy ogrzewanie, wymieniamy garderobę – tak można podsumować przygotowania do sezonu jesiennego. Taka strategia to również prosta droga do większego poziomu wilgoci w mieszkaniu. Ta z kolei prowadzi do rozwinięcia się szkodliwej dla naszego zdrowia pleśni. Jak zapobiec takiej sytuacji i skutecznie zadbać o powietrze w domu? Podpowiadamy poniżej.

Niestety, nadmierna wilgoć w mieszkaniu to często nasza wina. To zaskakujące, ale jedną z jej przyczyn są zbyt szczelne okna o właściwościach ciepłochronnych. Oszczędzają energię i dbają o przyjemny klimat, ale podnoszą również niebezpieczeństwo wystąpienia na ścianach pleśni i plam wilgoci. Równie szkodliwa jest niesprawna wentylacja. To nie wszystko! Wilgoć wytwarzamy również sami. Co ciekawe czteroosobowa rodzina to źródło około 20 litrów wody w postaci pary wodnej. Nie myślimy o tym, ale przecież codziennie kąpiemy się, gotujemy, suszymy i zmywamy naczynia. Dodatkowo, przekazujemy wodę także przez skórę. Brak cyrkulacji powoduje, że ciepłe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, kiedy trafi na zimniejsze powierzchnie, zaczyna się schładzać, część oddając jako wodę. Kondensacja pary wodnej występuje na ścianach i to tam powstają warunki do wystąpienia pleśni.

Pleśń podrażnia górne drogi oddechowe i zdecydowanie utrudnia życie alergikom. Jej skutków możemy spodziewać się również na skórze oraz w naszym układzie nerwowym. Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę? Ogólne zmęczenie, bóle żołądka i głowy, katar albo zapalenie zatok, drętwienie rąk i nóg, problemy z utrzymaniem równowagi, podrażnienie oczu, wysypka na skórze czy grzybica paznokci – w pierwszej chwili objawów tych nie łączymy właśnie z pleśnią i grzybami obecnymi w domu. Jednak ich utrzymywanie powinno zwrócić naszą uwagę i zachęcić nie tylko do wizyty u lekarza, ale również dokładnego przyjrzenia się zakamarkom w domu.

Jak łatwo i skutecznie zadbać o prawidłową wilgotność i jakość powietrza w domu? Istnieje kilka niezawodnych sposób.

  1. Wietrzenie – tak, to właśnie ta metoda jest najskuteczniejsza. Najlepiej wietrzyć 3 razy dziennie – rano, w południe i wieczorem. Na około 10 minut należy otworzyć jedno lub dwa okna, dzięki czemu w krótkim czasie można odprowadzić duże ilości wilgoci z pomieszczenia.
  2. Mikrowentylacja – to nic innego jak uchylenie klamek w oknach i drzwiach balkonowych pod kątem 45 stopni. Ta metoda pozwala skutecznie obniżyć poziom wilgotności, bez obawy o przeciągi czy wyziębienie pomieszczenia.
  3. Sprawna wentylacja – to właśnie dzięki niej pozbędziemy się nadmiaru pary. Gdzie szukać kratek wentylacyjnych? W kuchni, łazience, toaletach i wszędzie tam gdzie nie ma okien. Kluczowe jest jednak nie ich posiadanie, ale regularna konserwacja. Jeśli kontrola drożności przewodów wentylacyjnych nie jest obowiązkowa w Waszych mieszkaniach, warto samodzielnie w takową zainwestować.
  4. Zdrowe nawyki – powinniśmy wyrobić w sobie odruchy, dzięki którym zapewnimy stałą wymianę powietrza w mieszkaniu. Gotujesz? Uchylaj okno! Podobnie, kiedy zmywamy czy bierzemy długą kąpiel, po prysznicu oraz w pomieszczeniu, gdzie suszymy pranie.
  5. Oczyszczacz powietrza – produkt, który pozwoli nam w łatwy sposób utrzymać idealny poziom wilgotności w mieszkaniu. Liderem w tej kategorii jest od wielu lat marka Sharp. Oczyszczacze te wyróżnia innowacyjna Technologia Plasmacluster, w której jony dodatnie i ujemne rozprzestrzeniają się w całym pomieszczeniu, usuwając nieprzyjemne zapachy oraz cząsteczki unoszące się w powietrzu. Urządzenia marki Sharp doskonale radzą sobie z wszelkiego rodzaju bakteriami, wirusami, pleśnią i roztoczami. Dodatkowo, nie tylko „wyłapują” je w powietrzu, ale również w trudno dostępnych miejscach - pod kanapą, za szafą czy w dywanach. Najnowsza generacja produktów o nazwie KC-G została wyposażona również w tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Oczyszczacze w serii KC-G wyposażone są aż w 6 czujników monitorujących m.in.: poziom kurzu (w tym np. pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), zapachów (aerozole, tytoń, czy alkohol), temperatury, wilgotności, natężenia światła i ruchu. Na podstawie zebranych danych oczyszczacz sam dobiera jeden z siedmiu parametrów pracy, w tym idealny poziom wilgotności powietrza.

W naszym autoryzowanym sklepie znajdziecie Państwo największy w Polsce wybór inteligentnych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza Sharp do skutecznej walki ze smogiem. Ich przewagę technologiczną we wszystkich przedziałach cenowych potwierdzi praktycznie każdy profesjonalny ranking oczyszczaczy powietrza.

UA-KIL80E-W, UA-KIL60E-W, UA-HG60E-LUA-HG50E-LUA-HG40E-L, UA-HG40E-TUA-HD60E-L, UA-HD50E-LUA-HD40E-L, UA-HD40E-T, UA-HG30E-B, UA-PM50E-B, UA-PG5-E-W, UA-PF40E-W, UA-PE30E-WB

Komentarze

Zostaw komentarz

* Wymagane pole

Mało korzyści?

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, materiałami audio, nowościami oraz ofertami specjalnymi. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się teraz, to dzięki dodatkowej wiedz, dokonasz najlepszego możliwego wyboru w przyszłości. 

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczenie usług drogą elektroniczną, na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez MWP EUGENIUSZ ŻOCHOWSKI, ul. ks. Stanisława Andrukiewicza 4/32, 15-204 Białystok. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail.

O nas

Firma MWP (MostWantedProducts) została założona w 2010 roku jako jeden z pierwszych profesjonalnych Dystrybutorów urządzeń kategorii Wellness (oczyszczaczy powietrza ) japońskiej marki SHARP.

Kontakt

Logo Vestfrost

Oficjalny dystrybutor

Logo Sharp

Oficjalny dystrybutor

Logo Winix

Oficjalny dystrybutor

Logo Coway

Oficjalny dystrybutor

Logo Ideal

Oficjalny dystrybutor

2010-2021 © MWP (MostWantedProducts) Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Stroniarz.pl